RIŽA: BOGATSTVO VITAMINA I CELULOZE

Pirinač (Oryza sativa) je poreklom iz tropske Azije, osnovna hrana više od polovine čovečanstva. Uspeva u gotovo svim delovima sveta a pogotovu u toplim i vlažnim predelima. Postoji oko 1 000 vrsti pirinča. Pored ishrane koristi se i upotrebljava u industriji, kozmetici i medicini. Pirinač je izvanredno hranljiv (360 kalorija u 100 grama). Siromašan je mastima ali je bogat skrobom što ga cini lako svarljivim. Bogat je mineralima: najviše ima fosfora (116 miligrama) i kalijuma, a nešto manje magnezijuma, kalcijuma, mangana, gvoždja, sumpora, bakra, cinka, fluora, kobalta…Od vitamina ima najviše E i B vitamina. Zbog svojih bioloških vrlina pirinač je oduvek bio ne samo hrana već i lek. Još u staroj kineskoj medicini igrao je važnu ulogu. Njegova lekovita svojstva priznala je i zvanična medicina: pirinčana voda kao antidijaroično sredstvo, pirinčano brašno u ishrani dojenčadi i dece, pirinčani skrob kao sredstvo za razblaživanje opijuma u prašku… Značajna je uloga pirinča u dijetalnoj ishrani i, razume se, u narodnoj medicini. Skrećemo paznju da se pirinač danas u ishrani pogresno koristi: oljusten i glaziran (manje vredan) umesto prirodnog, integralnog. U starim kineskim hronikama pirinač se spominje već 2800. pre n.e. a i danas je jedna od najvažnijih biljnih kultura u svetu i osnovna hrana većeg dela čovečanstva. U svetu ga se danas uzgaja više od 1.000 vrsta.

U poređenju s drugim žitaricama, pirinač ima najvecu energetsku vrednost: 100 grama sadrži 1540 kj ili 368 kcal. Od hranljivih sastojaka najviše ima skroba (70–80 procenata), zatim belančevina (6,5 odsto) i masti (0,7 odsto), a bogat je i mineralnim sastojcima. Najviše ima fosfora (116 mg%) i kalijuma (98 mg%), a nisu zanemarljivi ni magnezijum, kalcijum, mangan, gvožde, sumpor, bakar, cink, kobalt, fluor.

Od vitamina ima E – u klici, i gotovo sve vitamine grupe B – u ljusci. U prodaji mogu da se nadu tri vrste pirinča: neoljušteni, to jest onakav kakvog nam daje priroda, poznat kao integralni; oljušteni, ali neglazirani; i oljušteni i glazirani, kakav se najčešće koristi, posebno u visokorazvijenim zemljama i onima gde se ne gaji, već se uvozi. Razlika između ove tri vrste pirinča u prehrambenom smislu je velika. Neoljušteni i neglazirani nije, naime, naizgled tako lep kao glazirani, ali je njegova prehrambena vrednost, bogatstvo vitamina i mineralnih soli, neuporedivo veće nego glaziranog. Dugotrajna prehrana isključivo ili pretežno oljuštenim i glaziranim pirincem, a takvih slučajeva ima u svetu dosta, dovodi do avitaminoze, tj. poznate bolesti beri-beri, koja može završiti smrću. Neoljušteni pirinač ima, pored ostalog, neuporedivo više sirove celuloze, pa pospešuje pražnjenje creva, podstiče izlučivanje probavnih sokova, a određeni odnos njegovih bioloških sastojaka uspostavlja ravnotežu u organizmu. Zbog visokog sadržaja skroba i kalijuma te lake probavljivosti, pirinač se preporucuje za dijetetsko lečenje crevnog i želudacnog katara ili proliva. Naučno je dokazano da on, efikasnije od bilo koje žitarice, podstiče izlučivanje mokraće, pa se preporučuje osobama koje boluju od porasta ureje u krvi. Za lečenje crevnog i želudacnog katara, proliva, izbacivanje mokraće iz krvi, za lečenje tuberkoloze i uopšte bolesti pluća, protiv preobilne menstruacije, krvarenja

PIRINAČ SNIŽAVA VISOKI PRITISAK
Kada skoči pritisak odmah treba primeniti dijetu s pirinčem. Jednostavno, bolesnik treba 2-3 dana da jede samo dobro raskuvan i neslan pirinač a uz to da pije neki od biljnih čajeva za snižavanje visokog pritiska.

PROTIV DUGOTRAJNE DIJAREJE
Mešavinu od 3 supene kašike samlevenog u brašno zrna pirinča (neglaziranog) i isto toliko samlevene zobi preliti sa litrom ključale vode i ostaviti da odstoji poklopljeno dva sata. Kada se ohladi dodati sok od drenjine, dunje ili trnine pa jesti ovu kašu tri puta dnevno pre jela.

PROTIV KATARA DEBELOG CREVA
Samleti sitno 4 kašike pirinča, dve velike kašike korena koprive i dve bobice borovnice. Ova mešavina prelije se s litrom ključale vode i nakon dva sata se procedi i zasladjeno medom od heljde pije u toku dana.

PROTIV PORASTA URINA U KRVI
Uzeti šolju pirinca, koren i list peršuna i celera pa to lagano kuvati u litri vode. Kada se pirinač raskuva procediti i piti više puta dnevno.

 

 

Tags:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.