TERAPIJA GROŽĐEM

Sva hrana posjeduje određena  farmakološka svojstva, međutim postoje pojedine namirnice koje same po sebi, zahvaljujući sastavu i jedinstvenim svojstvima imaju terapijsko djelovanje.
U ovom blogu osvrnut ćemo se na grožđe, jer su spojevi izdvojeni iz ove namirnice prošli i zadovoljili stroga i zahtjevna laboratorijska ispitivanja efikasnosti u pojedinim bolestima i stanjima. Nakon ljetnog uživanja u raznim jelima i brojnim napicima, nekima će i dobro doći jednodnevni “post” uz ovu namirnicu.
Grožđe kao namirnica
Grožđe je plod biljke koja se latinski naziva Vitis vinifera. Postoje razne sorte grožđa, a najčešće susrećemo grožđe od kojeg se priprema vino, stono grožđe koje uglavnom koristimo za jelo u svježem obliku i osušeno grožđe (grožđice) koje je dobijeno prirodnim sušenjem grožđa.
Ovaj bobičasti plod loze predstavlja vrlo zahvalnu namirnicu, velike nutritivne i dijetetske vrijednosti. Grožđe djeluje kao prirodni tonik organizma, a uz to je i izrazito hranjiva namirnica. U sebi sadrži prosječno oko 20% šećera, pa predstavlja i sa energetskog stanovišta vrijednu namirnicu. Potpunim izgaranjem 100 grama grožđa, oslobodit će se u našoj ćeliji oko 100 kcal, odnosno 420 kJ, što zavisi o vrsti grožđa. Takođe, ista količina grožđa bit će i odličan  izvor vitamina C, kojeg je u toj količini grožđa ima oko 12 mg. Takođe, grožđe je izvrstan izvor kalija.
Grožđe je visoko vrijedan izvor spojeva koje nazivamo bioflavonidima. To je specifična skupina biljnih pigmenata (boja) koje se danas intenzivno istražuju. Posjeduju izraziti antioksidativni potencijal. To znači da štite našu ćeliju od štetnog uticaja tvari koje zajedničkim imenom poznajemo pod pojmom slobodni radikali. Oni su odgovorni za pokretanje raznih procesa u našem organizmu, ali ako se nalaze u povećanim količinama izazivaju molekularna oštećenja ćelija. Na taj se način može utrti put razvoju čitavog niza bolesti, ali može doći i do prijevremenog starenja organizma.
Najpoznatiji izvor flavonoida je sok od crnog grožđa (ima ih najviše u kožici i košpici bobice grožđa). Poznato je njihovo antioksidativno, protuupalno i antialergijsko djelovanje, a mogu se uzimati i kao preparati koji služe kao dodatak ishrani.
Grožđe sadrži osim bioflavonida, fosfornu kiselinu i veoma važan element silicij. Održava ljepotu kože i kose. Grožđe djeluje kao prirodni tonik organizma, a uz to je i izrazito hranjiva namirnica. Sjemenke treba pažljivo žvakati jer se u njima nalazi aktivna tvar koja djeluje na smanjenje holesterola.
Jednodnevna dijeta grožđem
Grožđe sastoji od velike količine vode u kojoj su otopljeni minerali i vitamini a takozvana jednodnevna dijeta grožđem, posjeduje diuretski učinak, podstiče normalnu probavu  i pražnjenje crijeva, te konačno tonizira organizam i topi poneki suvišni kilogram. Zašto? Zato jer se grožđe sastoji od velike količine vode u kojoj su otopljeni minerali i vitamini, a ukupno neće dati puno kalorija. Kako se provodi ta dijeta? Vrlo jednostavno, kupite lijepe grozdove grožđa i jedite polako tijekom cijelog dana kada god poželite u neograničenim količinama. Iako sadrži šećera, grožđe zbog velikog sadržaja vode i celuloze daje osjećaj sitosti jer “efikasno” puni želudac. Predlažem Vam da eksperimentišete i utvrdite koristi tog jednog dana “slatkog posta”!

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.