ZAŠTITA SRCA, CRIJEVA I IMUNOG SISTEMA

Sjeme lana je izvor esencijalnih masnih kiselina (EMK)-za zdravlje presudnih masti i ulja,koje naš organizam ne može sam da proizvede. Jedna EMK nađena u semenu lana,alfa-linolenska kiselina, poznata je kao omega-3 masna kiselina. Seme lana sadrži takođe i omega-6 masne kiseline (u obliku linolenske kiseline),zdrave masti koje se nalaze u mnogim drugim biljnim uljima. Seme lana obezbeđuje lignane,supstance koje očigledno imaju korisne efekte na razne hormone i mogu pomoći u borbi protiv raka, bakterija, virusa i gljivica. Seme lana po jedinici mase sadrži do 800 puta više lignana od većine drugih namirnica.

EMK radi u celom organizmu na zaštiti ćelijskih membrana- spoljašnih omotača koji su čuvari kapija za sve ćelije, propuštajući zdrave hranljive materije i zaustavljajući štetne supstance. Ulje semena lana deluje na smanjenje nivoa holesterola. Može se takođe pokazati kao korisno protiv angine pektoris i visokog krvnog pritiska. Kao pomoć sistemu za varenje, ono može da predupredi pojavu kamenja u žučnoj kesi ili ih čak i rastvori, a takođe održava kosu i nokte zdravim. Pored toga, ono može da olakša prenos nervnih impulsa, što ga čini potencijalno korisnim za trnjenje i peckanje, kao i za hronična moždana i nervna oboljenja kao što su Alchajmerova bolest ili oštaćenje nerava usled dijabetesa.

Zdrobljeno seme lana je odličan prirodni izvor vlakana. Ono povećava količinu izbačenog izmeta, a njihovo ulje lubrifikuje stolicu, čineći seme lana korisnim za eliminaciju zatvora.
Seme lana sadrži estrogene biljnog porekla koji se nazivaju fitoestrogeni i koji imitiraju ženski polni hormon estrogen,tako da njegovo ulje može da ima korisno dejstvo na menstrualni ciklus, balansirajući odnos estrogene i progesterona. Ono može da poboljša funcionisanje materice, pa stoga može lečiti i neplodnost. Može da pomogne i u ublažavanju simptoma menopauze kao što su napadi toplote-valunge. Takođe, zbog svog antiinflamantornog dejstva,ulje semena lana može da ublaži menstualne grčeve ili bolove fibrocističnih grudi.
Ovo ulje može da pospešuje dobro zdravlje i kod muškaraca: dalo je  nadu kada je u pitanju lečenje muške nepolodnosti i problema sa prostatom. U nekim studijama je otkriveno da seme lana poseduje i antibakterijske, antimikotičke i antivirusne osobine, što delimično može da objasni zašto je ulje semena lana efikasno protiv groznice i herpesa zostera.

Lan je jedna od najstarijih kultivisanih biljaka te se retko pronalazi kao samonikla biljka. Njegov zreo plod ima izgled okruglastog tobolca s 8 – 10 smeđih ili zlatnožutih plosnatih semenki. Samo ovakvo potpuno zrelo seme je lekovito jer sadrži dovoljno sluzi i iz njega je moguće dobiti laneno ulje. Za izradu ulja ali i opijata lan se najviše uzgaja u Argentini i Egiptu.

Hladno presovano ulje je retka tekućina, karakterističnog mirisa, svetlo do tamnožute boje. Sastoji se od višestruko nezasićenih masnih kiselina, zbog čega lako oksidira. Zavisno o izvoru ulje sadrži mešavinu glicerida s visokim postotkom α-linolenske (omega-3) kiseline (40-60%) te linolnu (16 -25%), oleinsku (14 – 16%) i palmitinsku (10-15%) kiselinu. Laneno ulje proizvedeno iz kultura s umerenim klimatskim uslovima sadrži više nezasićenih masnih kiselina od ulja iz toplijih krajeva.

Laneno seme je laksativ. Lanenim semenom creva se »navikavaju na tačnost» a ne stvara se navika niti oštećuje creva. Laneno seme nabubri čime povećava obim creva, raširi ga i pospešuje peristaltiku. Kao sredstvo za čišćenje upotrebljava se mleveno laneno seme koje se prethodno ne namače u vodi, jer mora nabubriti u crevima. Čaj od lanenog semena koristi se kao sredstvo za grgljanje kod upala u ustima, ždrelu, desnima te protiv promuklosti a i upale želučane sluznice (sluz potpuno prekriva iritiranu i nadraženu sluznicu). Oblozi od lanene kaše ublažavaju bolove i omekšavaju potkožne čireve.

Laneno ulje se koristi za vanjsku primenu u obliku obloga kod ekcema, psorijaze, kožnih osipa. Kesica s lanenim semenom je korištena za ublažavanje bolova (vruća kesica – protiv zubobolje, išijasa, reume, neuralgija lica, bolova u trbuhu i dr). Kao blago sredstvo za čišćenje creva daje se kašika lanenog ulja. a manje se upotrebljava kao jestivo ulje jer brzo užegne.

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.